Obecnie II Liceum Ogólnokształcące wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach. Szkoła liczy 24 oddziały, w tym 6 w liceum (drugie piętro) i 10 w gimnazjum (parter i  pierwsze piętro).

Szkoła zajmuje posesję o powierzchni 8 200 metrów kw., a wielkość powierzchni użytkowej budynku wynosi 3 250 metrów kw. Posesja jest ogrodzona. Cała szkoła dysponuje 36 salami lekcyjnymi, boiskiem szkolnym (do piłki ręcznej, koszykówki, bieżnią prostą, skocznią), 2 pracowniami komputerowymi,  kompletami sprzętu audiowizualnego, 2 kserokopiarkami, 3 tablicami interaktywnymi, 7 pracowni audiowizualnymi, salą multimedialną, stałym łączem internetowym.

PONADTO DO DYSPOZYCJI MŁODZIEŻY SĄ:

• biblioteka z około 17 000 woluminów,
  • czytelnia z 3 stanowiskami komputerowymi,
  • świetlica „Dziupla”,
  • sala do gry w tenisa stołowego oraz 2 stoły na placu szkolnym,
  • 2 sale gimnastyczne,
  • stołówka,
  • winda (dla uczniów niepełnosprawnych ruchowo),
  • oraz tzw. gabinet medycyny szkolnej,

Dla uczniów prowadzone są liczne zajęcia pozalekcyjne:

• koła przedmiotowe,
  • zajęcia sportowe,
  • zajęcia dla uczniów zdolnych,
  • zajęcia wyrównawcze,
  • zajęcia rewalidacyjne,
  • zajęcia teatralne (grupa teatralna Qoolturalni”),
  • zajęcia muzyczne (zespół  Fredom”),
  • klub europejski.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 zatrudnia 70 nauczycieli i 24 pracowników obsługi (w pełnym i niepełnym wymiarze godzin). Wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole posiadają pełne przygotowanie zawodowe. Zaletą szkoły jest dobre przygotowanie metodyczne i merytoryczne nauczycieli do prowadzenia zajęć. Duża liczba nauczycieli systematycznie się doskonali poprzez różne formy samokształcenia i doskonalenia poza szkołą, część grona uczestniczy w spotkaniach kół samokształceniowych oraz licznych kursach. Wszyscy nauczyciele uczestniczą w wewnątrzszkolnych pracach zespołów przedmiotowych: nauk ścisłych, przyrodniczych, języków obcych, humanistycznych oraz klas integracyjnych.

Pierwsi w województwie śląskim wdrożyliśmy kartę identyfikacyjną dla uczniów i pracowników szkoły, co przekłada się na bezpieczeństwo w naszej placówce. Karta umożliwia wykonywanie także płatności. W szkole działa również elektroniczny system  LIBRUS Synergia – szkolny dziennik internetowy umożliwiający pogłębioną diagnozę oraz systematyczny monitoring frekwencji i postępów w nauce uczniów oraz stały kontakt z rodzicami.