6 kwietnia 2018 roku w  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach odbył się finał XIX Rejonowego Konkursu Mitologicznego dla młodzieży gimnazjalnej oraz starszych klas szkół podstawowych Świętochłowic, Siemianowic i Chorzowa.Wymagania konkursowe to jak zawsze znajomość mitologii greckiej i rzymskiej (według opracowania Jana Parandowskiego) oraz pojęć i zwrotów związanych z kulturą antyczną (na podstawie słowniczka „Po nitce do kłębka”).

W  tym roku w etapie szkolnym, który odbył się na początku stycznia, wzięło udział około 380 gimnazjalistów, natomiast na zmagania finałowe przyjechało 34 uczestników z 18 szkół. Liczby te świadczą o tym, że konkurs cieszy się autentycznym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Po części pisemnej, która wyłoniła najlepszą dziesiątkę, zaczął się emocjonujący finał ustny. Gościliśmy na nim Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Panią Karinę Pawłowską. W tym miejscu dziękujemy władzom miasta za stałe wspieranie naszego konkursu, co pozwala nam na rozmach organizacyjny oraz ufundowanie nagród – książek o tematyce mitologicznej – wszystkim finalistom. Poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki, zaś rywalizacja o czołowe miejsca naprawdę emocjonująca, uczniowie odpowiadali na bardzo szczegółowe i często naprawdę trudne pytania, a o wyniku końcowym decydowała nie tylko wiedza, ale i boginie losu – grecka Tyche i rzymska Fortuna - oraz umiejętność zachowania „stoickiego spokoju”.

Konkurs jest swego rodzaju „wizytówką” naszej szkoły i miasta, a osiemnasta edycja to efekt stałego zainteresowania gimnazjalistów tematyką mitologiczną, dlatego sądzimy, że warto go kontynuować, dostosowując się do czekających nas zmian w systemie edukacji. Zatem przewidujemy kolejne zmagania i wierzymy, że nadal będą atrakcyjne i dla uczniów, i dla opiekunów, gości, widzów. W przyszłym roku szykuje się specjalna, jubileuszowa edycja, na którą już teraz zapraszamy, organizatorzy już zaczynają planować to wydarzenie.

Poniżej prezentujemy listę zwycięzców:

1.            Marta Widuch z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie

2.            Amelia Witalis z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie