11 kwietnia 2018 roku uczniowie wszystkich klas mundurowych istniejących w II Liceum Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach wzięli udział w wyciecze na lotnisko w Pyrzowicach. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że mieli okazję zobaczyć także te miejsca i sprzęty, których zwykli pasażerowie nie widzą. Przewodnikami byli funkcjonariusze straży granicznej.

Wycieczka rozpoczęła się od poznania podstawowych procedur związanych z odprawą bagażową oraz uzyskania informacji na temat pracy operatora kontroli bezpieczeństwa. Licealiści dowiedzieli się m.in. tego, że kurs na to stanowisko jest zakończony specjalnym egzaminem państwowym, a wyposażenie jednego punktu kontroli w najlepszy sprzęt zapewniający bezpieczeństwo pasażerów kosztuje 7,5 miliona złotych.

Następnie licealiści spotkali się z członkami grupy zajmującej się zagrożeniami pirotechnicznymi i sytuacjami, w których naruszony został porządek publiczny. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy bagaż pozostawiony na lotnisku bez opieki jest potencjalnym zagrożeniem, które trzeba zbadać. Służy do tego robot pirotechniczny  wyposażony w cztery kamery i zdalnie sterowany. Zaprezentowano także kombinezon ochronny EOD9, który w razie zagrożenia bombowego jest zakładany przez sapera. Jeden z uczniów zdecydował się go założyć – okazał się bardzo ciężki i krępujący ruchy, ale przede wszystkim może uratować życie sapera.

Ciekawa była także prezentacja urządzenia rentgenowskiego służącego do prześwietlania bagażu. Licealiści mieli okazję prześwietlić swoje plecaki i dowiedzieć się, do czego służą dwa monitory – monochromatyczny i kolorowy. Okazało się, że przedmioty na ekranie monitora mają różne kolory w zależności od swojego składu chemicznego, np. substancje organiczne są pomarańczowe, a metale – czarne.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zapoznanie się ze sposobami kontroli granicznej i wyposażeniem punktu takiej kontroli. Nowością są na przykład czytniki linii papilarnych.

Na końcu uczniowie poszli na taras widokowy, z którego mogli obserwować pracę na płycie lotniska oraz zobaczyć ważne elementy, które się na niej znajdują,  na przykład radar zbliżania.

Funkcjonariusze straży granicznej bardzo barwnie opowiadali o pracy swojej i pozostałych pracowników lotniska – także psów, które wykrywają narkotyki bądź materiały wybuchowe. Nieraz ich opowieści rozśmieszyły uczestników wycieczki, którzy wrócili z niej bardzo zadowoleni.