5 sygnałów, że nie pasujesz na studia

Teenage student reading books and studying late at night, learning and education concept

Studia nie są dla każdego i nie trzeba ich ukończyć, żeby cieszyć się z jakości swojego życia. Czasami lepiej jest z nich zrezygnować, nawet jeśli ktoś dostał się na nie i ciężko na to pracował. Dla wszystkich tych, którzy nie są pewni, czy na nie pasują powstała ta lista. Poniżej znajdziesz pięć sygnałów, które powinny zachęcić Cię do przemyślenia, czy ukończenie studiów na pewno będzie tym, na czym najbardziej Ci teraz zależy.

1. Masz wrażenie, że marnujesz swój czas


Wiele osób po kilku miesiącach na studiach stwierdza, że taki sposób zdobywania wiedzy jest dla nich zupełnie bez sensu. Dotyczy to szczególnie tych kierunków, które nie oferują konkretnej i specjalistycznej posady po ich ukończeniu. Jeśli masz wrażenie, że spokojnie możesz przyswoić prezentowaną Ci wiedzę w inny sposób i w tym samym czasie zdobywać doświadczenie zawodowe, to powinieneś rozważyć porzucenie studiów albo przejście na tryb zaoczny. Życie jest za krótkie, żeby trzymać się tego, co je marnuje. Postaraj się tak przeorganizować swoje zajęcia, żeby zadowalało Cię to, jak zarządzasz swoim czasem.

2. Nie jesteś w stanie zmusić się do nauki


Niestety studia często wymagają od studentów uczenia się po nocach albo nadrabianie materiału na bieżąco. Jeśli nie jesteś w stanie się do tego zmusić, może to być dla Ciebie znak, że nie jesteś stworzony, żeby z nich korzystać. Nie ma w tym niczego złego, nie ma też sensu się męczyć. Zamiast tego lepiej prowadzić swoje dorosłe życie do przodu i skupić się na nauce tego, co naprawdę sprawia przyjemność, nawet jeśli nie zwiększa to znacząco kompetencji zawodowych. Uczenie się z trudem i bólem prędzej zniechęci Cię do wykonywania zawodu związanego z kierunkiem, niż da Ci wiedzę niezbędną do jego objęcia.

3. Nie podoba Ci się kierunek, który wybrałeś


Czasem może zdarzyć się tak, że wizja, którą miałeś, nie pokrywa się z tym, co tak naprawdę dany kierunek może Ci zaoferować. Wtedy musisz poważnie zastanowić się nad tym, czy chcesz kontynuować naukę w taki sposób, czy bardziej opłaca Ci się szukać wiedzy na własną rękę i w tym samym czasie zająć się pracą zarobkową. Jeśli dane studia wybrałeś z myślą o rozwijaniu swojego hobby albo doszkoleniu się w dziedzinie, która przyda Ci się w zawodzie, spokojnie możesz z nich zrezygnować i szukać pomocy w tym kierunku u specjalistów. Takie rozwiązanie może okazać się dla Ciebie znacznie korzystniejsze.

4. Nie jesteś w stanie się utrzymać


Czasami to pieniądze przesądzają o tym, czy ktoś może doprowadzić swoje studia do końca. Zakończenie kariery akademickiej z powodu braku finansów jest smutne, ale nie zawsze można jakoś z tym walczyć. Pamiętaj, że zawsze możesz starać się o stypendium socjalne, które jest przeznaczone albo studentów w trudnej sytuacji. Jeśli jednak nie uda Ci się go otrzymać, może się okazać, że będziesz zmuszony do porzucenia uczelni. Wtedy dalej możesz zdobywać interesującą Cię wiedzę. Nie ma jednak sensu na siłę brać kredyty albo zadłużać się u znajomych, jeśli wiesz, że nie będziesz miał jak się spłacić.

5. Nie podoba Ci się środowisko akademickie


Środowisko, jakim się otaczasz, jest bardzo ważne. Jeśli coś nie pasuje Ci w twoich znajomych na roku albo nie umiesz zaakceptować sposobu, w jaki jest przekazywana Ci wiedza, w każdej chwili możesz zrezygnować. Pamiętaj tylko, że nie zawsze będzie to jedyne rozwiązanie. Większość kierunków nie wymaga od Ciebie utrzymywania przyjaznych stosunków ze swoimi wykładowcami albo innymi studentami. Wtedy trudniej jest przejść przez ten okres, ale nie wymaga to rezygnowania ze swojego wymarzonego kierunku lub pracy, którą łatwiej jest po nim zdobyć. Jednak jeśli czujesz, że tam nie pasujesz, nie bój się opuścić zajęć.