Czy jest trudno dostać się na prawo?

Lawyer picking book in the law library at the university

Prawo uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród absolwentów liceów, zwłaszcza o profilu humanistycznym. Ta ścieżka kształcenia, w ocenie sporej części społeczeństwa, stanowi furtkę do kariery, rozwoju i dużych zarobków. Wobec tego, czy faktycznie na prawo jest się ciężko dostać? Jakie przedmioty dobrze zdać na maturze, aby nie mieć problemu z rekrutacją?

Czy na prawo ciężko się dostać?


Niektórych odpowiedź może zaskoczyć, ale na prawo wcale nie jest tak ciężko się dostać, jak niektórzy sądzą. Nawet na najlepszych uczelniach w kraju, takich jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza progi nie są oszałamiające – wystarczy przyłożyć się sumiennie do nauki do egzaminu maturalnego. Spora ilość odrzuconych wynika z błędnej oceny własnych umiejętności wielu licealistów – to nie wymagania są tak wygórowane, tylko ich wyniki tak niskie. Idąc na najlepsze uczelnie w Polsce należy minimalnie celować w wyniki ok. 65-70% z przynajmniej trzech rozszerzeń. W porównaniu m.in. z medycyną są to progi niewielkie, ale jednocześnie istotnie wyższe niż wyniki dające kwalifikację na inne kierunki humanistyczne czy społeczne. Należy jednak mieć świadomość, że obecnie prawo studiować można prawie na każdym uniwersytecie, a także na dziesiątkach spośród prywatnych szkół wyższych – na niektórych z nich jedynym wymaganiem jest zdana matura. Wobec tego, na pytanie czy na prawo trudno jest się dostać należy odpowiedź typowo prawniczą formułką – to zależy.

Jakie przedmioty należy zdawać na maturze?


Właściwie każdy uniwersytet w Polsce w rekrutacji na kierunek prawo uwzględnia wyniki z dwóch rozszerzeń – z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Warto więc szczególnie przyłożyć się do tych przedmiotów, ich świetne zdanie będzie już istotną częścią końcowego sukcesu. Szczegółowe zasady rekrutacji są oczywiście różne – przykładowo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trzecim kryterium jest najlepszy wynik z jednego z następujących przedmiotów: rozszerzona matematyka, historia bądź wiedza o społeczeństwie. Wydaje się, że historia pozostaje najbardziej powszechnych elementem rekrutacji na studia prawnicze, ale wspomniany WOS cieszy się coraz większym uznaniem. W istocie, gdyby ocenić, na którym przedmiocie uczone jest najwięcej informacji, które później przydatne są na prawie byłaby to właśnie wiedza o społeczeństwie.

1 thought on “Czy jest trudno dostać się na prawo?

  1. Dostać się to jedno, ale utrzymać się na tych studiach i być dobrym w swoim zawodzie to inna rzecz..

Comments are closed.