Dlaczego niektórzy rodzice nie wspierają swoich dzieci?

Parent and pupil of secondary school going hand in hand. Woman and girl with backpack behind the back. Beginning of lessons. First day of fall.

Coraz częściej w social mediach wypowiadają się osoby, które cierpią do dziś przez rodziców, którzy nie potrafili okazać im wsparcia, kiedy było im to potrzebne. Ciężko wskazać jeden czy dwa powody, dla których się tak dzieje, ale pewne jest, że to właśnie wsparcie od rodziców pomaga w zdrowym rozwijaniu się dziecka i osiąganiu przez nie celów. Co więcej, rodzic nie musi wierzyć w plany dziecka i dalej wspierać je w ich realizacji.

Jednym z głównych powodów, przez które rodzice nie okazują wsparcia swoim dzieciom jest chęć ochronienia ich przed popełnieniem błędów. Wielu dorosłym wydaje się, że wystarczy zakazać czegoś swojej pociesze i w ten sposób wszystkie problemy znikną. Niestety brak rozmowy w wielu rodzinach sprawia, że dziecko czuje się odrzucone i niezrozumiałe. Jeśli rodzic chce je przed czymś chronić, powinien podzielić się z nim swoimi wątpliwościami. Być może wtedy dziecko mogłoby je rozwiać albo przynajmniej pokazać rodzicowi, że wszystko sobie przemyślało. W przeciwnym razie tylko zaszczepi się w nim poczucie niesprawiedliwości.

Są rodzice, którzy mają z góry ustalony plan i chcą, żeby dziecko bezwzględnie go realizowało. Często widać to w działaniach firm rodzinnych, którzy właściciele widzą w dzieciach darmową siłę roboczą albo przyszłość i szansę na odbicie się od dna. Wszelkie sprzeciwianie się takim planom siłą rzeczy spotka się z silną dezaprobatą i najczęściej nie będzie wspierane. Dziecko może wtedy nawet utracić dobry kontakt z rodzicami, którzy będą oczekiwali przeprosin i dostosowania się do nich. Tacy opiekunowie często traktują dzieci jako swoją własność i nie mogą sobie wyobrazić, aby zaczęła się usamodzielniać.

Czasami brak wsparcia wynika z niezrozumienia. Być może rodzice należący do starszego pokolenia nie są w stanie pogodzić się z jakimś postępowym ruchem, na które chce się zdecydować ich dziecko. Wtedy dobrze jest z nimi porozmawiać i postarać się znaleźć wspólny język. Większość rodziców chce zrozumieć plany swojego dziecka i po dokładnym wyjaśnieniu im, o co chodzi, zaczną je wspierać. Trzeba tylko wykazać się otwartością i nie wpadać w złość. W przeciwnym razie można popaść w jeszcze większy konflikt i nie tylko stracić zaufanie, ale także dobre relacje ze swoją rodziną i jej znajomymi.