Jak znaleźć w sobie chęć do nauki?

Happy young students watching webinar while sitting in front of computer monitor in classroom

W szkole średniej nauka to nieodłączny element uczniowskiej codzienności. Nie da się dostawać dobrych ocen, a czasem nawet zdać przedmiotu, bez porządnego przygotowania. Jednak czasami ciężko jest znaleźć w sobie energię i motywację. Można poszukiwać jej w materiałach na YouTube, ale im dłużej się przy nich spędza, tym mniej chce się pracować. Dlatego wyłącz swoje urządzenia elektryczne i podążaj instrukcją zamieszczoną poniżej.

Zastanów się, co dany materiał może Ci dać


Zanim zaczniesz się czegoś uczyć, zastanów się, czy w ogóle jest Ci to potrzebne. Rodzice mogą naciskać na to, żebyś miał dobre oceny, mogą nawet tego wymagać, ale to nie dla nich się uczysz. Poświęć dziesięć minut na ustalenie, które części materiału naprawdę Cię interesują albo w jaką stroną chcesz się rozwijać i na tym się skup, a innym przedmiotom poświęć tylko tyle czasu, ile okaże się niezbędne, żeby go zaliczyć. Szkoła średnia to idealny czas na to, żebyś uświadomił sobie, że nie oceny się liczą, ale wiedza i przygotowanie do matury, a w późniejszym okresie na studia, które będą bezpośrednio związane z twoim dorosłym życiem.

Znajdź czas, w którym pracuje Ci się najlepiej


Każda osoba ma inną porę dnia, podczas której czuje się najbardziej produktywna. Niekoniecznie musi być ona stała. Niektórzy pracują najlepiej zaraz po wschodzie słońca, inni są w stanie zebrać swoje myśli dopiero wieczorem. Być może dla Ciebie najlepszą porą na naukę będzie okres zaraz po posiłku, a może musisz obejrzeć przed nią jeden odcinek serialu w ramach odpoczynku. Takie potrzeby nie świadczą o twoim lenistwie, ale subtelnie podpowiada Ci je twój umysł, który wie najlepiej, w jakich warunkach pracuje mu się najwygodniej. Prawdopodobnie tylko o tej porze będziesz w stanie przyswajać wiedzę szybko i na długo.

Znajdź kogoś, kto będzie uczył się z Tobą


Może twoim problemem wcale nie jest motywacja, ale samodzielna praca. Są osoby, które nie są w stanie uczyć się same. Aby zmusić się do nauki, spróbuj umówić się ze znajomymi na wspólną naukę albo usiądź do niej ze swoim rodzeństwem. W takim układzie będziesz mógł albo skorzystać z pomocy osoby, która rozumie już materiał, albo siedzieć w ciszy otoczony innymi uczniami zmotywowanymi do nauki. Co od razu trzeba zauważyć, nie każda osoba jest w stanie uczyć się z kimś. Jeśli ten sposób w ogóle się u Ciebie nie sprawdzi, to z niego rezygnuj, nie marnuj swojego czasu i chęci do nauki.