Studia podyplomowe – co to, jaki kierunek wybrać i finansowanie

Adult focused man sitting at desk and studying at the library, learning and self improvement concept

Studia podyplomowe cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Dzieje się tak oczywiście w dużej mierze dlatego, że osoby je kończące liczą, że dzięki nowym umiejętnościom oraz dyplomowi jeszcze mocniej rozwiną swoją karierę zawodową. Aby móc się na nie udać, trzeba już posiadać zdobyte wykształcenie wyższe. Pomimo jednak tego, że studia podyplomowe kojarzyć mogą się często z tymi wyższymi, to jednak występują pomiędzy oboma trybami nauki pewne różnice. Co to są więc studia podyplomowe i kiedy warto na nie się udać? Pierwszą różnicą jest to, że trwają one znacznie krócej, niż nauka na studiach wyższych. Z reguły w zależności od kierunku studiów podyplomowych nauka trwać będzie od dwóch do trzech semestrów. Ponadto pomimo tego, że absolwenci takich studiów uzyskują na końcu dyplom, to nie wiąże się to z uzyskaniem typowo formalnego wykształcenia.

Można zatem w wielkim skrócie powiedzieć, że każde studia podyplomowe są pewnego rodzaju specjalistycznymi kursami dokształcającymi w danej konkretnej dziedzinie. Zresztą to właśnie kursy doszkalające stanowią pewną podwalinę dla wielu kierunków popularnych „podyplomówek”. No dobrze, a jaki kierunek studiów podyplomowych warto wybrać? Tutaj najważniejszą zasadą jest pomysł na jego wykorzystanie w przyszłości. Bardzo dobrze zatem, jeśli absolwent będzie albo pracował w branży powiązanej z podjętym kierunkiem, lub miał chociaż pomysł na jego wykorzystanie w celu przebranżowienia. Jak łatwo się domyśleć także ich cena bywa bardzo różna. Wiele zależeć tu będzie przede wszystkim od renomy danej uczelni, jak i miasta, w którym się ona znajduje. Jasnym jest przecież, że o wiele więcej muszą kosztować na przykład studia podyplomowe w Warszawie, czy też Krakowie, niż te podejmowane w mniejszych miejscowościach.

W kontekście kosztów warto jednak wspomnieć o tym, że aktualnie dzięki różnym programom można dostać także dofinansowanie podejmowanych studiów podyplomowych. Innym udogodnieniem mogą być też specjalne pożyczki dla studentów z opcją częściowego umorzenia, co usprawnia całe finansowanie. Taka opcja jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób nieco mniej zamożnych, chcących jednak podnieść swoje wykształcenie i atrakcyjność na rynku pracy.